GABORAS, NewYork'u Ölçebilecek Yüksek Teknolojiye Sahip

SENYAP Y.K. Başkanı Hikmet Köse ve GABORAS CEO'su Kurtuluş Altun DÜNYA'da Vahap Munyar'ın sorularını yanıtladı.

SENYAP Y.K. Başkanı Hikmet Köse ve GABORAS CEO'su Kurtuluş Altun DÜNYA'da canlı yayındaydı.

SENYAP Y.K. Başkanı Hikmet Köse:MÜSİAD serüvenim boyunca global sermaye ile nasıl mücadele edileceği üzerinde çok çalıştık.
Sermayelerimizi biraraya getirerek, bir ordu disiplini ile hareket etmek gerekiyor. GABORAS bu güçbirliği yapma düşüncesi üzerine ortaya çıktı. Birlikte hareket edersek, birbirimizin üzerine basmadan gücümüzü birleştirirsek büyük güç olacağımızı hissettik. GABORAS olarak daha istediğimiz yerde değiliz. Amacımız İstanbul’u dünyanın gayrimenkul borsasının merkezi yapmak. GABORAS olarak çok önemli eşikleri geçtik. Ama yapmak istediklerimiz açısından daha yolun başındayız. Dünya emlak piyasasında bir otorite olmak istiyoruz. Amacımız New York emlak piyasasında otorite olmak, hiç kimsenin GABORAS’la konuşmadan New York’ta emlak almayacağı bir noktaya gelmek. Hedefimiz bu. GABORAS’ı bu şekilde tanımlayacak noktaya gelirsek, işte o zaman İstanbul’u dünya emlak borsasının merkezini yapmışız demektir. GABORAS, gayrimenkulün Nastaq’ı olmaya adaydır. Amacımız budur.

 

Gaboras CEO'su Kurtuluş Altun: 2014’te sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya attığı fikirdi gayrimenkul borsasını kurmak. Bu fikri sahiplendik. Konuyu 5 Nisan 2018’de MÜSİAD yönetimine sunduk ve hızla yol aldık. New York veya Londra’da verilere daha kolay ulaşılacağından, buraları ölçmek İstanbul’a oranla daha kolaydır. Amacımız ilk aşamada gayrimenkul verilerine ulaşılma anlamında Google gibi olmak. Ardından bu işin alım satımının, kaydının yapılabildiği borsa olabilmek.

Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/gaboras-newyorku-olcebilecek-yuksek-teknolojiye-sahip-haberi-482146