Cevat KIR

Cevat KIR

1 Ağustos 1963 tarihinde Zonguldak'ta doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Newport Üniversitesi İşletme Lisans bölümünden başarıyla mezun oldu. Ticarete yatkınlığı ve babasının teşvikleriyle, erken yaşta iş hayatına atıldı. Başarılı bir girişimci ve ihracatçı olarak Avrupa'dan Afrika'ya; ABD'den Uzak Doğu'ya kadar uzanan bir coğrafya'da çok sayıda ülkeyi gezip görme ve ticari delegasyonlara katılma fırsatı buldu. Şirketi ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) raporuna göre 2006 yılında Türkiye’nin ikinci en büyük 500 ihracatçı şirketi arasında 244. sırada yer aldı.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinde görevler üstlendi. Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu  Üyeliğinin yanı sıra 1999-2003 yılları arasında MÜSİAD Kdz. Ereğli Şube Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Bölgesinin kalkınması ile ilgili projelerine ivme katmak amacıyla Zonguldak Ereğli ve Çevresini Kalkındırma Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı ve halen devam eden Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. ZERÇEV, Dünya Bankası ve KOSGEB işbirliğiyle Ereğli İş Geliştirme Merkezi (ERİŞGEM) projesini hayata geçirdi. Bunu, işsizliği azaltmak ve mesleki eğitimi desteklemek için Kaynakçı Elemanı Yetiştirme Merkezi'nin açılışı izledi.

Milli Prodüktivite Merkezi'nin kent genelinde  “Verimliliği Arttırma Projesi ” geçekleştirmesi için öncü oldu ve verimlik konusunu gündeme taşımak için toplantı ve eğitimler organize etti.

İŞKUR'la Meslek Edindirme ve Geliştirme Eğitimi  Programı kapsamında çok sayıda işsizi meslek sahibi yaptı. Aynı misyonla TC. Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliğiyle Sosyal Riski Azaltma Projesi ( SRAP)'ni uygulamaya soktu.

Halen belli projeler üzerinde çalışmaya ve bölge yararına olacak projeler geliştirmeye devam ediyor. Cevat Kır, ZERÇEV Başkanı olarak hazırladığı Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Karadeniz Ereğli’de imari ve ekonomik kalkınmanın yanı sıra kültür, sanat, eğitim, çevre ve sağlık konularında da sürdürülebilir kalkınmayı hedefliyor.

 Halen devam etmekte olan Sosyal Sorumluluk Projelerinden bugüne kadar gerçekleştirdikleri şunlardır. “Dumansız Hava Sahasına Destek” projesiyle Karadeniz Ereğli’de sigaraya karşı toplumu bilinçlendirmeye destek verildi. Öğrenciler için iki kez düzenlenen eğitim seminerleriyle öğrencilere “yanınızdayız” mesajı verildi. Sağlıklı yaşama destek için “Birlikte Yürüyelim” etkinliği, Prof. Dr. Bingür Sönmez’in konuşmacı olarak katılımıyla  “Kalp ve Damar Sağlığı Konferansı” gerçekleştirildi.

ÖZEV Mütevelli Heyeti Başkanı Saime Toptan’ın ve uzmanların katılımıyla “Engelliler ve Toplumsal İletişim” konulu panel düzenlendi ve engellilerin sorunlarına yönelik çözüm önerileri tartışıldı. Öğretmenler Günü nedeniyle Sunay Akın Karadeniz Ereğli’ye geldi ve öğretmenlerin toplum için önemi ve öğretmenlerin sorunları ele alındı. Sosyal Sorumluluk Projeleri halen devam etmektedir. ZERÇEV kurulduğu günden bugüne bilimsel çalışma yöntemlerini kullanarak, planı ve projesiyle Karadeniz Ereğli’den marka kent yaratma çabası içerisindedir.

Eşi öğretmen olan ve iki çocuk sahibi Cevat KIR, iyi derecede ingilizce bilmektedir.