Hikmet KÖSE

Hikmet KÖSE

Hikmet Köse;  17.05.1960 Bayburt Doğumlu, İlköğretimini Bayburt da tamamladıktan sonra 1977 yıllında Lise öğrenimini, 1981 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi.   1981-1989 yılları arasında çeşitli alanlarda faaliyet gösteren firmalarda profesyonel olarak çalıştı. 1989 yılında İnşaat alanında faaliyet göstermek üzere kendi firmasını kurdu. 1998 yılına kadar inşaat sektöründe yurtiçi ve yurtdışında çeşitli projeler gerçekleştirdi.   1998 yılında Işıl Mühendislik A.Ş. firmasını kurarak Esnek Hava Kanalları ve Kanal Konnektörleri İmalatına başladı. 1998 yılında kurmuş olduğu ve halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttüğü firmayı sürekli geliştirerek Dünya çapında bir firma haline getirdi. Firma hali hazırda 45 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.  Yönetim Kurulu Başkanı olduğu firma bünyesinde mühendislik becerisini ve AR-GE yeteneğini birleştirerek; üretimde kullanılan makinelerin tasarım ve imalatını kendi bünyesinde gerçekleştirerek teknolojik olarak sektörün liderliğine de sahip oldu.  

Ekim 2012 de; İstanbul Demir ve Demir dışı Metaller İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen “Metalik Fikirler” adlı Ar-Ge Proje Pazarı adlı etkinlikte Ar-ge ve inovasyon kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmak ve üniversite-sanayi-kamu-girişimci işbirliği ile yüksek katma değerli üretimi ve dolayısıyla ihracatı artırmak amacıyla, kendi alanında rekor bir katılımla 410 projenin yarıştığı etkinlikte IŞIL MÜHENDİSLİK A.Ş. olarak  dünyada ilk ve tek olan Kendinden İzoleli Esnek Hava Kanalı "Artist" ile Çevreci Proje Ödülü' aldı.

All World Network firmasının uluslararası platformda gerçekleştirdiği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları ve Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliği ile gerçekleşen All World Live Arabia 500+Turkey sıralamasında Türkiye'nin, 2008-2010 yılları arası istihdam ve satış gelirleri artış hızına göre en hızlı büyüyen şirketleri listesinin oluşturulduğu All World Arabia 500+Turkey sıralamasında IŞIL MÜHENDİSLİK A.Ş. 40. Sırada yer aldı.  

Firma bünyesinde Üretim Kapasitesini ve verimliliği artırmak amaçlı yapmış olduğu 4 adet ARGE projesini TÜBİTAK destekli olarak başarı ile sonuçlandırmıştır.  Yine Işıl Mühendislik bünyesinde üretim alanlarının takibi mavi yaka ve beyaz yaka personellerin verimliğinin ölçülmesi amaçlı başlatmış olduğu yazılım çalışmasını, TEKNOPARK İSTANBUL da geliştirerek ürün haline dönüştürmüş ve satışlarına başlamıştır.  Kendi bünyesinde geliştirmiş olduğu otomasyon sistemi ile üretim alanlarındaki işlerin takibini anlık olarak yapabilecek konuma getirmiştir.  

Yapmış olduğu ticaretin haricinde Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmış olduğu 181 daireli Konut Yapı Kooperatifi Projesini başarı ile tamamladı.  Ayrıca ortağını ekonominin içine bir oyuncu olarak katan, onu, özellikle gayrimenkul projelerinde bir müşteri gibi olmaktan çıkarıp, bir yatırımcı ve yönetici konumuna yükselten, projeleri, talepleriyle finanse eden tasarruf sahiplerinin kendilerinin yapıp, kendilerinin kazanmasını amaçlayan, aynı idealler ve hedefler için bir araya gelmiş ve güç birliği yapmış insanlarla birlikte oluşturulmuş Gayrimenkul İşletme Kooperatifinin Yönetim Kurulu başkanlığını yapmaktadır.  

Sosyal olarak çeşitli sivil toplum örgütlerinde görevler almıştır. Müstakil iş adamları Derneğinde iki dönem yönetim kurulu üyeliği ve Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.  Geleceğe yönelik olarak Işıl Mühendislik A.Ş. bünyesinde mevcut üretim kapasitesini artırmak ve sektörün başka ihtiyaçlarını karşılamak üzere çeşitli projelerin yanında sektörel pazarlara yakın üretim hatları oluşturma projeleri de bulunmaktadır.  

Uluslararası yatırımlarla rekabet edebilme ve büyüme potansiyeline sahip girişimlere finansman ve katma değer sağlama amaçları doğrultusunda kurulan SENYAP Yatırım’ın bünyesinde kuruluşundan itibaren yer alan Hikmet KÖSE halen SENYAP Yönetim Kurulu Başkanlığını görevini yürütmektedir.