Osman Nuri ÖNÜGÖREN

Osman Nuri ÖNÜGÖREN

1989 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. Babasının uluslararası işi ve yatırımları nedeniyle yurt dışına taşındı. İlkokulu Rochester, New York’ta, ortaokulu Sudan’da (Hartum), lise öğrenimini ise Güney Afrika’da (Johannesburg) tamamladı. Lisans eğitimini İşletme dalında Monash Üniversitesi’nde (Güney Afrika ve Malezya) aldı. Bu süreçte İngilizce ve Arapçayı ana dili gibi konuşmayı öğrendi.

Profesyonel yaşamına Johannesburg’da kurulan ve Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında güçlü bir köprü olan MON Yatırım’da başladı. Küçük yaşlarından itibaren Afrika kıtası ile ilişki içinde olan Osman Nuri ÖNÜGÖREN, Türkiye ile Afrika ve Körfez ülkeleri arasında hem diplomatik hem de ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik faaliyetlerini sürdürmektedir. Tüm bu deneyimlerini MON Yatırım çatısı altında birleştiren ÖNÜGÖREN, 2017 yılından bu yana da şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Ayrıca, girişimcilik alanında faaliyet yürütme amacıyla 2020 yılında kurulan H₂O Invest’in kurucu ortakları arasında yer almakta ve SENYAP Yatırım Yönetim Kurulu Üyeliği ve Aksan Danışmanlık Ortağı sorumluluklarını da üstlenmektedir.

 

Bütün bunların dışında meslek örgütleri ve STK’larda üstlendiği çeşitli görevler şu şekildedir:

 

- MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Başkanı

- DEİK Sudan – Türkiye İş Konseyi Başkan Yardımcısı

- Al Sharq Forum Yönetim Kurulu Üyesi

- Forum İstanbul 2023 Konferansları Yönetim Kurulu Üyesi

- Tüm Afrika’nın Dostları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

- Adil Efendi Vakfı (ADEV) Yönetim Kurulu Üyesi